Problem som jag tolkar det:
- Ombyggnad dåligt genomförd.
- Cheferna är inkompetenta och utför inte sitt uppdrag
- De råden korruption inom ledet för hanteringen av hela hierarkin för högre anställningar
- konsekvens för politiker bristande ansvar saknas.
- villkoren för dåliga för personalen på flera ställen, främst säkerhetskontroll drabbat.
(Dryga kunder/resenärer, pendla till arlanda, låg lön, stressigt och stilla/stående på hårt golv eller stol på samma plats.)
- Det är ibland svårt att anställa pgs normalfördelning av begåvning hos befolkningen? De är lixom en svår zone mellan bidrag, låg lön och fortfarande krävande jobb.
Du kan inte va helt korkad eftersom du ska kunna säkerhet och service, så egentligen kan en person som är smart göra ett väldigt bra jobb om det är mkt folk. Detta är lite kopplat till höga bidrag med då lönen är för låg.
- Befolkningsökning/invandring.
- Covid. Fler VILL resa, så trycket finns. Men kaoset kanske avskräcker.
- Det saknas en snabbfix, och cheferna kommer knappast själva stå på golvet som en chef Ramsay när de kikar ut. De bryr sig inte.
- Resevilkoren gör folk sura/ängsliga och att de kommer i tid. Vilken ökar belastningen. Ett moment 22.
Vad missar jag?