Swedavias VD bör avgå omedelbart. Detta är helt och hållet VDs fel. Att stå helt passivt och låta det vara så här är bara pinsamt.
Problemet är nu främst information och kommunikation. Det är ett matematiskt väl bestämt logistiskt problem - som är lätt att lösa.
Vi vet exakt hur många som ska igenom säkerhetskontrollen INNAN de kommer eftersom flygen ska gå en viss tid och har ett givet antal bokningar. Utifrån det får man he alla en tidsslot när de ska gånigenom kontrollen exempelvis ”mellan 10 och 11”.
Som det är nu blev vi uppmanade flera gånger att komma ”i god tid” - vi har tre timmar innan avgång och det var INGEN kö alls. Flög även för en vecka sedan och hade ”fast track”, var två timmar inna och hade inget bagage - hade missat flighten om jag inte fått tillåtelse att tränga mig i kön.
Så den här skiten är faktiskt Swedavias fel. Det finns ju massa personer inom stadsförvaltningen och i statliga bolag som kan ges en kort instruktion och serva vakterna (många är redan säkerhetsklassade).
Det har gått flera månader så här nu - ALLT ansvar är VDn. Avgå!
Samma med Passtrulet! Helt oacceptabelt. Helt helt helt.