Ursprungligen postat av Foliekavaj
Jag har inget MC-kort men har kört Phuket runt och klarat mig fint, även slirat runt på kullarna på Koh Chang men nu handlar det inte om var det är svårt att köra utan om vilka ställen det är väldigt lätt att köra på. Efter det så vet vi var ribban ligger och om det ska köras på något mer trafikerat ställe eller inte.
Koh Yao Noi utanför Phuket måste vara en av de moppevänligaste öarna. En ganska stor och glest befolkad ö som det knappt finns några bilar på. Dessutom väldigt kul ställe att köra moppe för det finns en massa ödsliga småvägar att utforska och ganska häftig natur.
Muslim-ö så inget vidare partyliv men det finns små strandbarer och de flesta restauranger serverar alkohol (inte som närliggande Koh Yao Yai som är mkt mer strikt). Men efter ca 22 på kvällen är det stendött och enbart lågmälda strandbarer är öppna.
Och en sak: kör ni moppe så utgår jag ifrån att ni använder HJÄLM. Det är minst lika viktigt som var man kör nånstans. Ta med en bra cykelhjälm från Sverige om de lokala moppehjälmarna upplevs för varma/trånga. De är inte lika säkra men fan så mycket säkrare än att köra utan.