Ursprungligen postat av knivblod
OK, vilken stad har den bästa stadskärnan? Moskva kanske har stor stadskärna, men jag har bara hört dåligt om den staden.
Så vilken stadskärna är vackrast, har mest liv och rörelse, bäst och flest restauranger, affärer, caféer osv?
Berlin, Berlin, Berlin! Jag tycker bäst om moderna storstäder som verkligen gör skäl för beteckningen storstad. Berlin har därför enligt mitt tycke allt. Här finns storslagna byggnationer med fantastisk arkitektur, äldre historiskt intressanta byggnader, allt du kan önska dig i shoppingväg, mysiga caféer och underbara restauranger (favoriten ligger i Schöneberg), stora lyxiga köpcentrum, paradgator, svårslaget uteliv, kulturcentrum, osv osv.
Att gå omkring i Prag tycker jag är lite som att vandra runt i ett museum. Visst är husen vackra och allt det där, men jag personligen blir snart trött på kullersten och tycker inte att utelivet passar in på de små slingriga gatorna. Staden är väl värd ett besök men vill man ha en upplevelse som verkligen andas 'storstad' bör man se sig om efter annat.