Ursprungligen postat av AutDisceAutDiscede
Ni som tycker att det är självklart att det är tågvärdarnas ansvar att se till att toaletterna är städade, hela tiden! Vilka arbetsuppgifter har inte dessa utöver toaletterna? Det är säkerhet, biljettkontroll, hålla ordning och mer ting som jag inte kommer på nu. Enligt er skall tågvärdarna in, med jämna mellanrum, för att "sanera", i det minsta, själva toalettstolen och golven. Detta tar minst fem minuter, varje gång. På "fylleskalletid" blir det mången "saneringar". Skyddsutrustning har de knappast, men ni vill att de skall gå omkring med samma kläder som de nyss städade toaletterna med. Normalt folk som städat toaletter vet att det stänker när man gör rent, särskilt om du har bråttom och är stressad. Dessa kläder skall de sedan behöva gå omkring med, kanske med urin och andra fekalier smetade på sig - något de sedan överför till er. Koscher? Hur ofta vill ni förresten att toaletten skall "saneras"? Efter varje blatte och/eller fylleskalle?
Hade jag jobbat såsom tågvärd hade jag inför ALLA mina pass, direkt stängt av en toalett dit bara personalen sedan fick tillträde.
Det där skulle ju faktiskt kunna vara en lösning.
Fast å andra sidan om man köper en ganska dyr biljett om du ska åka en längre sträcka och man blir nödig Hur ska man då göra?
Jag tror inte det någon av oss härinne som skrivare som menar på att tågvärdinna ska gå in och sanera efter varje fyllskalle. Jag har inte hävdat det.
Men Låt oss säga att de har 3-4 fyllskalle på en fredag kväll. Så kanske när det väl lugnt på stationen Skulle du kunna ta och städa av toaletten??
Om du åker tåget tågen på morgonen eller på eftermiddagen är det inte speciellt många fyllskalle. Då går det utmärkt till exempel att städa toaletten vid Malmö station eller vid Lund när de brukar pausa.
Sist jag åkte så var det en utländsk tågvärd och en kvinnlig svensk tågvärdinna och de var mer upptagna av varandra att prata än att kolla biljetter.
Så de kanske inte har speciellt jätteont om tid som du och alla andra vill påskina?
Men det är nog mer som jag har trott hela tiden att de helt enkelt inte vill göra detta för att de tycker att de ska jag göra någonting annat mycket finare med sina utsökta uniformen.
Sedan tar det inte speciellt lång tid heller att på sig att plast förkläde och svabba av toaletten,.
Sedan kan de gärna få kolla min biljett för det är bara att skanna nu för tiden från mobilen.
Era argument håller tyvärr inte.
Tågvärden ska göra sina uppgifter. slut annars kan tågvärden helt enkelt söka sig ett annat arbete, alternativt läsa upp sina betyg och söka ett annat yrke där helt slipper städa och därigenom kan gå på toaletten och kissa utan att klaga till olika rättsinstanser.