Ursprungligen postat av Bairuilong
Du har en mycket viktig poäng här. Det går inte att generalisera "Kinamat" till ett begrepp.
Var det gäller just Fujian så är tyvärr mina erfarenheter begränsade till bara turistande i Xiamen och där var det hård fokus på "seafood".
Lite mer förvånande är att du inte heller gillade maten från Guangdong. Det är inte ovanligt att västerlänningar blir lyriska över det kantonesiska köket.
Bor man i de större "internationella" städerna så är matkulturen betydligt mer mixad och bredare än i "lokala småstäder" om uttrycket tillåts. I t ex Beijing finns både hela Kina's och även övriga världens restaurangen blandade i en soppa(!) så det är inte alltid solklart från vilket kök maten kommer ifrån även om naturligtvis det nordliga överväger. Detta gör naturligtvis att det är enklare att hitta just den man man själv gillar.
Om vi ska ha en mer nyanserad debatt om maten i Kina ska vi nog specificera vilka regioner vi menar när vi kritiserar eller hyllar.
Mvh
Ja, Xiamen har en hel del seafood, dock mest på Gulangyu, tycker faktiskt Xiamen har ganska bra utbud av västerländsk mat, vill man kan man t.ex. åka till Haiwan Gongyuan och hälsa på Uffe som lagar ""svenska" pizzor. Sushi och thaimat finns i mängder.
Tyvärr tyckte jag inte så mycket det kantonesiska köket, har inte varit jättemycket i Guangdong men ändå testat en del. Min svenska kompis jag reste med sa precis samma sak, kanske hade vi helt enkelt otur och fick aldrig testa de där höjdarna.
Just nu bor jag i en mindre stad i Fujian, och här klarar jag inte av den lokala maten, det mesta i alla fall, har dock provat det mesta. Ofta är det små restauranger som har en gryta med nudlar och kryddor alternativt ris vatten och kryddor, sedan får man välja vad man vill ha i, ankhuvud, ankhals, hjärta, tarm, ja alla möjliga trevligheter. Många hade i detta fall sagt "ja det kanske är äckliga grejer i men det är kanske gott" Nej, det är verkligen inte gott...
Det är just denna sorts mat som är "husmanskost" för det flesta i området jag bor, och därför anser jag detta som mest relevant, att referera till lyxrestauranger hör inte riktigt till diskussionen enligt mig. Man får nog titta på vad kines-Svennson äter, eftersom denna grupp representerar flest människor.